Sürücülerin En Sık Karşılaştığı Araç Arızaları

Yazar admin 26/12/2021 0 Yorumlar

Tedbiri elinden bırakmayan sürücülerin bile hayatında en az bir kez karşılaştığı araç arızaları, sürücü hatalarından kaynaklanan arızalar ve çözüm yolları bu yazımızda...


Araç sağlığı insan sağlığı ile birbirine benzer. Araç bakımları ihmal edildiğinde sık sık arızalar meydana gelir, ortaya araç sahiplerinin bütçesini yoran tamir masrafları çıkar. Üstelik sürücüler yolda kalma gibi tatsızlıklar da yaşayabilir. Oysa mevsim koşulları, aracın teknik özellikleri göz önünde bulundurularak yapılan araç bakımları sayesinde bu sorunlarla karşılaşma olasılıkları azalabilir ve sürücüler güvenle yolculuklarını tamamlayabilirler. Araç sürmenin keyifli bir hale gelmesi, "bugün de yolda kalacak mıyım?” endişesinin ortadan kaldırılması için en çok karşılaşılan arızalar ve çözüm yollarını bu yazımızda sizler için derledik.

 

Lastik patlaması


Her sürücünün en sık karşılaştığı araç arızalarından biri lastik patlaması ve lastiklerdeki havanın inmesidir. Aracın en önemli ekipmanı olan lastikler, kontrol edilmediğinde can güvenliğini tehlikeye atan trafik kazaları yaşanabilmektedir. Yapacağınız yolculuk uzun ya da kısa olsun, araç lastikleri konusunda şunlara dikkat etmeniz gerekir:

 

·  Yolculuk öncesinde lastiklerdeki hava basıncı kontrol edilmeli, tüm lastiklerdeki basınç eşit değerde olmalıdır.

·  Araç lastikleri mevsim koşullarına göre değiştirilmelidir.

·  Araçtaki yedek lastik de mevsim koşullarına uygun olmalıdır.

·  Lastikler sorunsuz olsa da yoldaki sivri taşlar da lastiklerin aşınmasına ya da patlamasına neden olabilir. Bu durumda lastik değiştirmek için araçta mutlaka bijon anahtarı ve kriko bulundurulmalıdır.
Not: Aracınızın lastikleri seyir halindeyken patlarsa, araç patlayan lastiğin yönüne doğru çeker. Bu durumda direksiyona iyice sarılarak yol kontrolü sağlanmalı, direksiyon aracın döndüğü yönün aksi yönüne doğru çevirmelidir. Uygun bir yer bulduğunuzda yanaşıp flaşörler yakılmalı ve yola ikaz işaretleri konulmalıdır.

 

Aracın çalışmaması


Ateşleme arızası da diyebileceğimiz bu sorun, çoğunlukla marş problemlerinden kaynaklanmaktadır. Park halindeki bir aracın çalışmamasının arkasında şu nedenler yer alabilmektedir:

 

·  Akü bittiyse araç çalışmaz. Akünün düzenli olarak bakımları yapılmalı, araçta sık sık aydınlatma sorunları yaşanıyor ve motor geç çalışıyorsa yeni bir akü satın alınmalıdır.

·  Aracın ateşleme sistemindeki arızalarda da araç çalışmayabilir. Bu durumda buji, buji kablosu ve marş dinamosunun kontrol edilmesi gerekebilir. Gerekirse araç marka ve modeline uygun yedek parçalar ile bakım yapılmalıdır.
 

Motor harareti
 

Motorun aşırı ısınması hararete neden olabilmektedir. Bu durumda hararet göstergesi ikaz verir, aracın motor bölümünden buhar çıkar. Motor harareti dikkate alınmadığında araç yanabilir ya da motorda ciddi hasarlar meydana gelebilir. Motorun hararet yapmaması için;

 

·  Radyatör suyu azalmamalı, azaldığında takviye yapılmamalıdır. Suyun donmaması için kışın antifrizli su ilave edilmelidir.

·  Devirdaim pompası , termostat ve fan motoru arızalarında araç hararet yapabilir. Bu durumda arıza kaynağı tespit edilip, uygun bir yedek parça ile değiştirilmesi gerekir.

·  Radyatör petekleri tıkalı olduğunda motor aşırı ısınabilir. Araç bakımlarında radyatör petekleri temizlenmelidir.

·  Vantilatör kayışı gevşediğinde ya da koptuğunda motor aşırı ısınabilir.
Not: Motor harareti fark edildiğinde araç uygun bir yere çekilmeli, motor durdurulmalı ve motora müdahale edebilmek için motorun soğumasını beklemek gerekir.

 

Far arızaları


Far sorunları sürüş güvenliğini tehlikeye sokar. Yola çıkmadan önce farlar, arka stoplar, sinyallerin doğru çalıştığından emin olmak gerekir. Farların çalışmaması ya da yanlış aydınlatması durumunda hem kendi güvenliğinizi hem de diğer sürücüler için tehlike oluşturabilirsiniz. Sürücülerin far konusunda en sık karşılaştığı sorunlar ve çözümleri şunlardır:

 

·  Çarpma durumunda farların kırılması.

·  Far ampulünün ömrünü tamamlaması ve parlaklığını yitirmesi.

·  Rot balans ayarı ve lastik basıncı değişimlerinden sonra farların aydınlatma yönünün kontrol edilmemesi. Bu durum özellikle karşı yönden gelen ve sizi takip eden araçların güvenliğini tehlikeye atabilmektedir.
Not: Aracınızın ihtiyacı olan xenon far, sis farı, sinyal, led far, led zenon gibi ihtiyacı olan ampul çeşitlerini yedek parçalar sitesi showotoyedekparca.com.tr’de hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Aracınızın ikinci el değerini yükseltmek, motor ömrünü uzatmak ve yolda kalmamak için periyodik araç bakımlarını aksatmamalı, bu bakımlarında mutlaka motor yağı, hava filtresi, yağ filtresi değişimlerini yapmalısınız.

hermarka yedek parça ve çeşitleri konusunda uzman showotoyedek parca.com.tr web sitesinde aracınızın yakıt tasarrufunda ihtiyacınız olacak depo kapağı, buji takımı, yağ filtresi, hava filtresi, motor yağı gibi yedek parça çeşitlerini bulabilirsiniz. Araç bakımının püf noktaları için showoto yedek parçalar sayfamızı takip etmeye devam edin.

Yorum Yaz